Dość absurdów – manifestacja w Pile 10.06.2016

manifestacja-kod-pila2

Ekscytacja Szczytem NATO i nadchodzącymi Światowymi Dniami Młodzieży nie są w stanie przysłonić zwykłych problemów dnia codziennego. Każdy trzeźwo myślący Polak wie, że gdy tylko „opadnie kurz” tych wydarzeń wrócimy do zwykłych spraw i na nowo zderzymy się ze skrzeczącą rzeczywistością. Mimo delikatnych połajanek prezydenta USA, rządzący dalej będą robili wszystko, by nie zawrócić z raz obranej drogi. Mają szeroko zarysowany plan działania, którego kolejny etap zaczęli wdrażać kilka dni temu, wprowadzając w życie kolejną już, kompletnie paraliżującą działania TK, ustawę. Nie ma wątpliwości, że będą brnęli ścieżką usianą absurdami do wytyczonych celów, nie bacząc na to jaką cenę wszyscy będziemy musieli za to w przyszłości zapłacić.

Komitet Obrony Demokracji gromkim głosem woła więc „DOŚĆ ABSURDÓW” i zorganizował w Pile kolejną manifestację pod takim właśnie hasłem. Symbolicznie, na pl. Konstytucji 3 Maja spotkali się z mieszkańcami Piły, oraz delegacjami Poznania, Bydgoszczy Kalisza, Zielonej Góry, Leszna i innych okolicznych gmin północnej Wielkopolski: Lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, legenda „Solidarności”, opozycjonista PRL Jan Rulewski oraz lider KOD Wielkopolska Zbigniew Zawada. Zgromadzenie rozpoczęto hymnem narodowym oraz wypuszczeniem biało czerwonych balonów do nieba. Liderka KOD Północna Wielkopolska Izabela Milewska nawiązując do myśli przewodniej spotkania wypunktowała absurdalne posunięcia rządzących, z którymi już dziś wielu z nas musi się zmagać, jak chociażby likwidacja programu In vitro, powrót do limitów w leczeniu chorych na raka, czyli do wydłużenia kolejek i ograniczonego finansowania, 60-procentowe cięcia w kardiologii , które spowodowały zakaz hospitalizowania stanów przedzawałowych i kierowania chorych do 2-letniej kolejki.

Zarzuca się nam robienie zamieszania i kłamstwa- powiedziała Milewska. Mówi się, że wolność i demokracja u nas są silne co najlepiej zaświadcza fakt , że możemy tu stać i krzyczeć, ale wolność to nie tylko słowa padające na ulicy, to słowa, które płyną z mediów. Jesteśmy tymczasem świadkami zarzynania mediów publicznych, które coraz częściej przybierają obłudną twarz PRL- u. Niszczy się programy, wyrzuca z pracy najlepszych dziennikarzy…manifestacja-kod-pila5

Nad placem powiewały narodowe i unijne flagi. Ludzie trzymali w rękach chorągiewki KOD-u oraz transparenty nawołujące do zgody i przestrzegania prawa, z tłumu raz po raz wyrywały się okrzyki: demokracja, demokracja, chcemy zgody, a całości akompaniowały piosenki patriotyczne śpiewane przez Konrada Maternę wraz z KOD Kapelą.

Dość absurdów, grzmiał ze sceny Mateusz Kijowski odwołując się do ustaw uchwalanych przez większość parlamentarną. Ustaw, które kłócą się z literą prawa i elementarnym poczuciem sprawiedliwości oraz praworządności, o których nawet urzędnicy owej większości mówią, że są niezgodne z konstytucją. Do niedawna jeszcze wolne media, obecnie są tubą propagandową jednej partii – wołał Kijowski. Dziś, nikt już nie ukrywa, że władza ustawodawcza i wykonawcza są podporządkowane jednemu prezesowi, a sądownicza jest atakowana, by jak najszybciej ją zawłaszczyć. Władza wybrana w demokratycznych wyborach obraża własnych wyborców i obywateli, określa ich najgorszymi słowami. Dosyć absurdów proszę Państwa zagrzmiał szef KOD-u. Wtórował mu Jan Rulewski, mówiąc iż zawsze hasła równość, wolność demokracja były mu życiową busolą. Wspominał trudne czasy walk Solidarności o wolną, demokratyczną, samorządną Polskę. Komitet Obrony Demokracji, jako ruch obywatelski – podkreślił – stwarza nadzieję na przyszłość, jest wiarygodny ze względu na głoszone ideały i umocowanie społeczne. Wasz ruch to jest też doświadczenie „Solidarności”, która wygrała bo była powszechna. Składała się tak jak Wy ze zwykłych ludzi. Każdy kto chciał zmian mógł do nich dołączać. Mówiąc o wolnych mediach, lider KOD Wielkopolska – Zbigniew Zawada – opowiedział o skandalicznych okolicznościach towarzyszących obchodom 60 rocznicy Czerwca 56 w Poznaniu. Próbowano nas sprowokować, próbowano z mieszkańców Poznania zrobić organizację przestępczą kierowaną przez prezydenta miasta. Szczytem absurdu była kolportowana przesz prominentne osoby informacja, że prezydent Poznania zwoził z całej Polski specjalnymi autobusami KOD-owiczów w celu zakłócania uroczystości. Mówimy stanowcze nie tego rodzaju absurdom! Mówimy stanowcze nie podziałowi społeczeństwa! Mówimy głośne tak dla idei demokratycznych! Jedno wspólne państwo, jeden wspólny naród! Kolejnym absurdem, przeciwko któremu protestujemy, jest zniekształcona przez TVP informacja o ocenie stanu demokracji w Polce, jakiej dokonał prezydent Barack Obama. Państwo wystawiane jest na pośmiewisko – stwierdził Zbigniew Zawada.manifestacja-kod-pila-spotkanie

Pilską manifestację zakończył wspólnie odśpiewany Hymn Unii Europejskiej.

W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie Mateusza Kijowskiego z uczestnikami manifestacji. Ożywiona dyskusja dotyczyła takich problemów, jak budowa społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw obywatelskich wśród ludzi młodych.

red. Jolanta Pędziwiatr

foto – KOD WLKP