„Czy opozycja musi być bezsilna?” – relacja z wykładu LUD

Latający Uniwersytet Demokracji gościł dzisiaj prof. UŁ dra hab. Marka Czyżewskiego, który przyjechał do nas z wykładem „Czy opozycja musi być bezsilna?” Frekwencja była dziś nieco gorsza, niż zwykle, bo ok. 40 osób, prawdopodobnie ze względu na wcześniejszą porę wykładu.

Już na wstępie pan profesor zaznaczył, że nie ma nic dobrego do powiedzenia i trzeba przyznać, że konsekwentnie trzymał się tego do końca. Powiedział to, z czym pewnie wszyscy możemy się zgodzić, że KOD znalazł się w głębokim kryzysie. Warto jednak posłuchać co ma do powiedzenia ktoś z zewnątrz i przemyśleć własną strategię.

_DSC1040

Profesor odniósł się do książki Jana Zielonki „Kontrrewolucja” i zgodził się z nim, że liberałowie, którzy przegrywają dziś z populistami, nie tylko w Polsce, ale także w Europie i Ameryce, zamiast narzekać i stygmatyzować populistów powinni spojrzeć na siebie krytycznie i uświadomić sobie, że stracili trzy podstawowe wartości: równość, wspólnotę i prawdę. Zostały one przejęte przez inne ugrupowania i bardzo trudno będzie je odzyskać. Zielonka przewiduje, że powrót liberałów do władzy może im zająć nawet 15 lat. Profesor Czyżewski uznaje, że nieskuteczne działania dzisiejszej opozycji i KOD-u jeszcze bardziej wydłużą ten okres. Rośnie defetyzm i poczucie bezradności w szeregach przeciwników „dobrej zmiany” potęgowany przez brak nośnej oferty programowej. Opozycja sięga po hasła, które demonstrują bezsilność – „Nie pozwolimy wam na to! Rozliczymy was z tego!”. Tymczasem rządzący nadal robią to, co chcą, a więc takie hasła tylko wzmacniają obóz PiS i pogłębiają poczucie klęski opozycji.

_DSC1012_DxO

_DSC1146

Zdaniem Profesora nie wolno lekceważyć opinii, że nowa władza przywróciła w Polsce godność niższym warstwom społecznym. Twierdzi, że bez zrozumienia i przepracowania własnych błędów z przeszłości dzisiejsza opozycja nie wydobędzie się z marazmu. Jeśli chodzi o KOD, to powinien znaleźć swoją drogę i określić się, czy chce być „watchdogiem”, który patrzy władzy na ręce, czy silnym ruchem społecznym, który będzie realnie wpływał na politykę i ma ambicje zmieniać rzeczywistość. Jeśli tym drugim, to zdecydowanie musi wybrać jakieś inne metody działania.

_DSC1098_DxO

Relacja: Ewa Ciesielska
Zdjęcia: Grzegorz Borys