Dzwon Demokracji KOD WLKP na poznańskiej Cytadeli – 31.08.2016

31 sierpnia 2016 o godz. 16.40 na poznańskiej Cytadeli zabrzmi Dzwon Wolności i Przyjaźni Między Narodami!

Wydarzenie „Dzwon Demokracji” stanowi uzupełnienie organizowanej przez KOD Wlkp. akcji „Noc Postulatów”; upamiętnia datę i godzinę podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku (16:40 31 sierpnia 1980r.).

Przebieg wydarzenia:

16:00 – zbiórka na schodach Cytadeli pod Dzwonem Wolności i Przyjaźni Między Narodami,
16:10 – krótkie wypowiedzi organizatorów i zaproszonych gości,
16:35 – okolicznościowy apel przed uderzeniem w dzwon,
16:40 – uruchomienie Dzwonu Wolności, następnie odśpiewanie hymnu Polski,
po 16:45 – sesja zdjęciowa na schodach Cytadeli.

31 sierpnia 1980 władza komunistyczna ugięła się pod naciskiem robotniczych protestów.
Przedstawiciele rządu i Lech Wałęsa reprezentujący Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisali historyczne porozumienie w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Faktycznie porozumień takich podpisano więcej w różnych dniach i różnych miejscach Polski, gdzie trwały strajki, ale to na porozumienie w Gdańsku zwróciły się oczy świata. Pozwalało ono, już w swoim pierwszym punkcie, na założenie nowych, wolnych i samorządnych związków zawodowych. Tak narodziła się “Solidarność” i tak rozpoczął się długi, ale niepowstrzymany proces rozpadu systemu komunistycznego i odzyskiwania pełni wolności przez kraje Europy Wschodniej i Środkowej.

Porozumienie podpisane słynnym, wielkim długopisem w niedzielę 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16:40 przez Lecha Wałęsę warto przypominać co roku jako symbol zwycięstwa oddolnego ruchu obywatelskiego, wyrażającego aspiracje i frustracje zwykłych ludzi, w nierównym starciu z brutalną machiną państwową, gotową bronić swojej władzy i swoich interesów przy użyciu milicji, wojska i tajnych służb. Nie myślmy, że mimo upływu 36 lat epokę takich starć mamy na zawsze za sobą. Doświadczenia tych, którzy doprowadzili do powstania “Solidarności”, mogą się w każdej chwili znów okazać potrzebne.

Niech Dzwon Demokracji budzi tych, którzy przysnęli i nie zauważyli, że dzieje się źle. Dlatego nie pytaj, dla kogo bije dzwon. Być może właśnie dla Ciebie!