Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Raz pobite – przemarsz przeciwko przemocy

Styczeń 11 @ 16:00 - 17:00

Podczas gdy w Polsce trwa bardzo przygnębiająca dyskusja na temat tego, czy jednorazowe pobicie to przemoc, w Irlandii z początkiem stycznia weszło w życie nowe prawo dotyczące przemocy domowej, które rozciąga definicje przemocy na przemoc psychiczną/emocjonalną (we Francji przemoc psychiczna jest karana od 2010 roku, w Anglii i Walii od 2015, a w Szkocji od 2018 roku). Zgodnie z tym prawem dochodzi do popełnienia przestępstwa, gdy dana osoba:

świadomie i wytrwale angażuje się w zachowania, które –
a) kontrolują lub przymuszają do danej czynności,
b) mają poważny negatywny wpływ na bliską dla niej osobę, oraz/lub
c) które “racjonalna” osoba postronna może uznać za wywierające poważny negatywny wpływ na drugiego człowieka.

Wywieranie “poważnego negatywnego wpływu” jest zdefiniowane w irlandzkim prawie jako takie, które powoduje, że osoba “obawia się, że zostanie przeciwko niej użyta przemoc, które wywołuje niepokój oraz takie, który ma znaczny niekorzystny wpływ na jego lub jej zwykły dzień/codzienne zajęcia.

Osobie, która została skazana za takie przestępstwo, grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Aby móc zostać oskarżonym o przemoc w rodzinie, osoba musi być małżonkiem lub partnerem cywilnym ofiary lub pozostawać w bliskim związku z ofiarą.

Rozmawiając o zmianach prawa w Polsce pamiętajmy, że przemoc to nie tylko przemoc fizyczna, a wiele ofiar przemocy psychicznej jest wyśmiewanych, zbywanych i pozostawionych bez pomocy.
(tekst: Joanna Malinowska)

Pamiętajmy, że:
– należy zadbać o to, by sprawcy byli odseparowywani od ofiar i karani za swoje czyny.
– musimy reagować na przemoc zawsze i wszędzie.
– należy zadbać o wszelkie wsparcie dla ofiar przemocy.
– nie możemy pozwolić na gnębienie/ poniżanie/ katowanie.

Dlatego 11 stycznia, w piątek, o godzinie 16:00, spotkajmy się na Placu Mickiewicza, by prostym gestem, w spontanicznym przemarszu wyrazić sprzeciw przeciwko przemocy, każdej przemocy – zarówno fizycznej jak i psychicznej, środowiskowej, dziejącej się w pracy, w szkole, na uczelniach, w naszych domach, blokach, kamienicach.
Wyraźmy sprzeciw idąc przeciwko złemu prawu i jeszcze gorszym pomysłom na jego zmianę. Powiedzmy głośne ANI RAZU !

Przemarsz na który zapraszamy tym razem będzie miał szczególny charakter, gdyż staniemy się na czas trwania maszerowania jednym ciałem i głosem. Będziemy w rytmie na cztery, akcentować słowem, krokiem i klaśnięciem tylko RAZ, kolejne 2, 3, 4 będą wyrażone tylko krokiem i myślą. Rytm nadamy my sami/ same. Stworzymy wielogłos.

Szczegóły

Data:
Styczeń 11
Czas:
16:00 - 17:00
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Black Velvet Protest

Miejsce

plac Adama Mickiewicza, Poznań