Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z Martą Lempart

16 lutego 2019 @ 18:00 - 21:00

Darmowy

Dlaczego słowo na “a” jest takie ważne? O co walczą ruchy kobiece w Polsce i na świecie, i czy to prawda, że teraz to kobiety są na pierwszej linii walki ze złem? Co łączy protesty w sprawie Puszczy, sądów i zakazu aborcji? Jaka jest siła dawnych mitów i nowego ducha obywatelskiego? Dlaczego warto, można i trzeba walczyć o Polskę naprawdę dla wszystkich?
Przyjdź na spotkanie, porozmawiajmy o tym, co nas łączy i co nas dzieli. O tym, czego chcemy, na czym nam zależy, jak możemy to osiągnąć – i skąd czerpać do tego siłę, kiedy nad nami czarne chmury, a do mety daleko.
___________________________

Marta Lempart zainicjowała Ogólnopolski Strajk Kobiet 3 października 2016 (Czarny Poniedziałek) i do dziś przewodzi ogólnopolskiemu komitetowi wsparcia OSK – koalicji kobiet z całej Polski, które zorganizowały i poprowadziły tzw. “czarne protesty” w ponad 150 miastach w Polsce. Ich efektem było wycofanie się większości parlamentarnej z procedowania projektu całkowitego zakazu aborcji. Polskie protesty były inspiracją, po fali protestów w innych krajach, do powstania sieci Międzynarodowego Strajku Kobiet, organizującego akcje w 60 krajach świata na 8 marca każdego roku. Brała aktywny udział w protestach w obronie niezależności sądownictwa, w tym 15 -godzinnej demonstracji pod oknami Senatu, prowadzonej przez kobiety oraz w blokadach antyfaszystowskich. Jej celem jest umiejscowienie praw kobiet jako uniwersalnych, podstawowych wartości w nowoczesnym, demokratycznym społeczeństwie – a nie traktowanie ich jako kwestii, która może być odkładana na “potem”.
Z racji działalności polityczno – społecznej jest podmiotem kilkunastu postępowań sądowych i policyjnych, w tym procesów wytaczanych jej przez Jacka Międlara, Piotra Rybaka i organizację Ordo Iuris, a także spraw wytaczanych jej przez policję i prokuraturę ze względu na organizację i udział w protestach obywatelskich.
Z wykształcenia jest prawniczką i ma doświadczenie legislacyjne. Jej wcześniejsze doświadczenia zawodowe i aktywistyczne obejmują m. in. zaangażowanie w działania Komitetu Obrony Demokracji oraz kilkunastoletnią pracę na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami (jest współautorką ustawy o języku migowym, pracowała również przy innych przepisach dostosowujących polski system prawny do ratyfikacji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych). Od 2012 r. prowadzi rodzinną firmę budowlaną. Mieszka we Wrocławiu ze swoją partnerką Natalią oraz psami Bajką i Fraszką.

Motto: Ludzie nie potrzebują, żeby ich prowadzić określoną drogą – potrzebują wsparcia, kiedy idą swoją własną. Tak wszyscy dotrzemy do celu.

Szczegóły

Data:
16 lutego 2019
Czas:
18:00 - 21:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/1837574456348527/

Organizator

Niezależne Forum Nowego Tomyśla
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/Niezalene-Forum-Nowego-Tomyla-176239229057066/

Miejsce

Nowy Tomyśl, Nowotomyski Ośrodek Kultury NOK
Tysiąclecia 3
Nowy Tomyśl, Wielkopolska 64-300 Polska
+ Google Map