KOD WLKP uczcił 36 rocznicę Sierpnia ’80

Dwoma wydarzeniami, Nocą Postulatów i Dzwonem Demokracji KOD Wlkp. uczcił 36 rocznicę Sierpnia ’80.

30 sierpnia, członkowie i sympatycy KOD spotkali się na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, by spędzić w towarzystwie członków Solidarności i opozycjonistów z tamtych lat wieczór pod namiotem KOD, wspominając te tak ważne dla naszej historii wydarzenia. Płomiennym przemówieniem powitała zebranych Krystyna Stachowiak, dobrze nam znana legendarna działaczka Solidarności, internowana i prześladowana w latach 80-tych. Następnie noc-postulatow01przemówili opozycjoniści i ludzie Solidarności – Marian Dźwinel, Wiesław Hossa i Krzysztof Stasiewski. Głos zabrał także Lech Raczak, współtwórca Teatru Ósmego Dnia, reżyser i autor sztuk teatralnych oraz prof. Krzysztof Podemski. Wszyscy mówili o (niepodważalnym przez żadne zapędy pisowskich historyków) znaczeniu Sierpnia ’80, o wolności, która wtedy wywalczona jest wartością ponadczasową, o tym, że nie możemy zaprzestać działania na rzecz demokracji. Przemawiali też KODerzy, odczytano 21 sierpniowych Postulatów.
Biuro Prasowe przygotowało ulotki informacyjne oraz, pod hasłem “Oni też tworzyli historię Solidarności”, portrety Bronisława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego, Henryki Krzywonos, Władysława Frasyniuka, Bogdana Borusewicza, Jacka Kuronia, Jana Rulewskiego i Lecha Wałęsy.
Krystyna Stachowiak i Wiesław Hossa opowiedzieli nieco anegdotycznie także o innej stronie działalności w opozycji, o konsekwencjach tego dla rodzin, dla przyjaźni, o niekonwencjonalnych metodach działania czy nacisku na władze.
Spotkanie trwało od godziny 19 do północy, pojawiały się coraz to nowe osoby, inne żegnały się, ale spora grupa pozostała do końca. W międzyczasie pojawili się też reprezentanci wielkopolskiego KOD-u, którzy właśnie wrócili z manifestacji w Szczecinie.
Nieprzewidzianym w scenariuszu wydarzeniem było zaproszenie do wspólnego śpiewania młodego człowieka, Adama z gitarą, który – jak później nam opowiedział – przechodził przez plac idąc na spotkanie młodzieży chrześcijańskiej, raczej niechętnej KOD-owi. Został z nami do końca, a po północy dzwoniąc do kolegów powiedział do nich: wiecie, ten KOD to fajne ziomki…
Tą anegdotą można podsumować wtorkowy wieczór. Jest to najlepszy dowód, że takie spotkania mogą dać pozytywne, choć nieraz zaskakujące efekty. I jak ważne są rozmowy ludzi dobrej woli.
Warto podkreślić, iż na nastrój tego spotkania miała również duży wpływ Olga Włoch, która poruszyła nasze dusze przepięknym śpiewem i grą na gitarze.dzwon-demokracji1

Następnego dnia, w środę po południu KODerzy spotkali się na poznańskiej Cytadeli, gdzie dla uczczenia podpisania
Porozumień Sierpniowych o godz. 16.40 zabrzmiał Dzwon Demokracji. Przemawiali: prof. Piotr Gąsiorowski i prof.Krzysztof Podemski oraz Krystyna Stachowiak i Marian Dźwinel. Jak napisali organizatorzy: “Niech Dzwon Demokracji budzi tych, którzy przysnęli i nie zauważyli, że dzieje się źle. Dlatego nie pytaj, dla kogo bije dzwon. Być może właśnie dla Ciebie!”
Z tym przesłaniem pojedziemy w niedzielę do Gdańska. Do zobaczenia!