Manifestacja w obronie niezależności i niezawisłości sądownictwa

16833364_1503870492987105_1439220472_o

W niedzielę 19 lutego o godz. 12.00 na pl. Wolności w Poznaniu odbędzie się manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Hasłem manifestacji jest Art. 173 Konstytucji RP: “Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz.”

Ten krótki, zwięzły przepis konstytucji stanowi fundament naszego demokratycznego ustroju. Nie ma silnej i nowoczesnej demokracji bez trójpodziału władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. Nie ma silnej i nowoczesnej demokracji bez niezawisłego i niezależnego sądownictwa.

Tymczasem dzisiaj w naszym kraju większość parlamentarna oraz rząd Prawa i Sprawiedliwości nie chcą o tym pamiętać. Dotychczasowe i planowane działania obecnej władzy naruszają Art. 173 Konstytucji RP oraz zmierzają do tego, aby stał się on jedynie martwym przepisem prawa.

Sądownictwo potrzebuje reform, a sądy powinny funkcjonować lepiej i szybciej. Nie może to jednak oznaczać w praktyce podporządkowywania sądów władzy polityków. Nie może to także oznaczać tworzenia z sędziów dyżurnej “grupy chłopców do bicia” odpowiedzialnej za wszystkie problemy wymiaru sprawiedliwości.

Pamiętajmy, że politycy, którzy chcą ograniczać niezależność sądownictwa, pragną tak naprawdę nieograniczonej i pozbawionej nadzoru władzy nad obywatelami!

3 thoughts on “Manifestacja w obronie niezależności i niezawisłości sądownictwa

 • 24 lutego 2017 o 12:00
  Permalink

  Witam serdecznie.
  Mam pytanie czy jest możliwość informowania o planowanych manifestacjach w Poznaniu przy pomocy
  email-a,bo często jest tak że w ferworze pracy przeoczam tak ważną inicjatywę dla OBYWATELA.

  • 25 lutego 2017 o 16:17
   Permalink

   Tak, istnieje możliwość informowania o eventach, akcjach i wydarzeniach w KOD Wlkp za pośrednictwem maili, które są wysyłane do sympatyków KOD. Proszę o kontakt na adres [email protected]

 • Pingback: Manifestacje w obronie niezawisłości sądownictwa – Palestra Polska

Komentarze są wyłączone.