Obywatelska Kontrola Wyborów to jest to!!!

Przed nami wybory samorządowe, które PiS traktuje zapewne jak sprawdzian swoich „genialnych” decyzji, które mogą nieźle namieszać. Mam wielkie obawy, czy będą to wybory uczciwe, podobnie jak wielu z nas.
W październiku 2017 roku, podczas spotkania ogólnopolskiej grupy edukacyjnej miałam przyjemność wysłuchać propozycji regionu dolnośląskiego, który przygotował fantastyczny projekt Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Jeszcze tylko porozmawiałam sobie z Arturem Brzozowskim i z przyjemnością opowiem Wam teraz, kto za tym projektem stoi i dlaczego jest on tak ważny dla nas wszystkich.
Najpierw był pomysł. Pomysł połączony ze świadomością, że kolejne wybory będą wymagać od nas, obywateli, wzmożonej uwagi i kontroli. Kiedy tylko PiS wyciągnęło z szafy swoje pomysły, wiadomym się stało, że tym razem władza stanie na uszach, by wygrywać, wygrywać, wygrywać…i zapewne są w stanie posunąć się do wszystkiego, co im tę wygraną zapewni. Zebrała się więc grupa koderów z Dolnego Śląska, prześledziła doświadczenia tego typu z przeszłości w Polsce i innych krajach i ruszyła ostro do pracy. Jej efekty zostały pierwszy raz przedstawione na spotkaniu w maju lub czerwcu 2016 (mój rozmówca Artur Brzozowski dokładnie nie pamięta), na którym konstytuowała się grupa lokalna KOD Wrocław.
Utworzono wtedy grupę „nauka” i to ona właśnie stoi za tym rewelacyjnym pomysłem OKW 🙂 To, m.in. Agnieszka Ptak, obecnie koordynatorka projektu, Artur Brzozowski, historyk, Adam Furtka, będący prawnym wsparciem, Małgosia Dobrowolska, matematyczka, właścicielka firmy i głowa pełna kreatywnych pomysłów oraz Małgosia Lech – Krawczyk, szefowa regionu, wielkie wsparcie, wspomagająca grupę w dopracowaniu szczegółów, która z racji pełnionej funkcji członka ZG stała się orędownikiem rozciągnięcia planu na całe Stowarzyszenie.
Cele projektu to:
monitorowanie kampanii wyborczej starając się wyłapywać i nagłaśniać przypadki łamania prawa przez władzę.
obsadzenie w trakcie wyborów jak największą liczbę komisji wyborczych zarówno członkami komisji jak i mężami zaufania.
dokonanie alternatywnego i wiarygodnego zliczenia głosów.
Uwierzcie, to nie są puste słowa. Autorzy projektu opracowali dokładnie każde działanie, w najmniejszym nawet szczególe. Wszystko to zgodnie z obowiązującym nadal prawem, by obecna władza nie mogła stanąć na sztorc i zmusić nas do rezygnacji. Dokładne informacje znajdziecie na stronie www.okw.info.pl
Wspaniale, że zarówno Rada Regionów jak i Zarząd Główny poparli projekt OKW i pomogą wprowadzić go do regionów, aby stał się on akcją całego KOD-u. Akcją, która w tej chwili jest najważniejsza i musi…musi być dobrze przeprowadzona, by dać nam pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby wybory w epoce PiS nadal były wiążące i uczciwe.
Teraz wszystko zależy od regionów. Czy włączą się w realizacje projektu „wspaniałych główek” z Dolnego Śląska? Czy nie nawali komunikacja, która szczególnie teraz i w tym przypadku jest podstawą dobrego przygotowania się do działania? Czy uda się zaangażować odpowiednią liczbę koderów, by wszystko zagrało tak jak trzeba?
Na Dolnym Śląsku praca wre. Autorzy objeżdżają region, powstały zespoły robocze w poszczególnych grupach lokalnych. Istnieje już też ogólnopolski zespół, który będzie miejscem wymiany doświadczeń i opracowywania wspólnej strategii.
Jak mówi Artur Brzozowski, niezbędne będą spotkania w regionach, by wszystko dokładnie wyjaśnić, rozwiązać ewentualne problemy, zmierzyć się z wątpliwościami. „Najlepiej opracowane materiały, najlepsza akcja medialna nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z ludźmi zapoznanymi z tematem i zaangażowany w ideę” i z tym się w pełni zgadzam.
Uda nam się zrealizować ten świetny projekt tylko musimy pamiętać o jednym. Pełna mobilizacja i wszystkie ręce na pokład. Tutaj nie ma miejsca na rywalizację, na to kto lepszy. Działamy w jednej drużynie, mamy jeden, wspólny cel. Musimy skupić się na tym, by przejść płynnie i skutecznie od deklaracji do realizacji. Musimy już teraz dokładnie opracować cały plan działań, określić tzw. zasoby ludzkie, przygotować materiały.
Tak więc, kochani moi Koderzy z całej Polski. Bierzemy się ostro do roboty, naciskamy na naszych szefów w regionie, by nie odwlekali sprawy w czasie, by sprawnie i w tempie stworzyli z nas świetne „grupy odpowiedniego reagowania”.
Kochana Grupo „nauka” z Dolnego Śląska. Gratuluję pomysłu, gratuluję opracowania go tak, by bez problemów mógł wejść w życie i we własnym imieniu obiecuję, że i sama włączę się aktywnie do jego realizacji, bo wróciła mi z Wami wiara, że jednak wciąż jeszcze drzemią w nas olbrzymie pokłady siły i sensu. Dziękuję 🙂

Tekst: Tamara Olszewska

Ps. Szanowni Państwo  na stronie www.okw.info.pl znajdziecie  wszystkie informacje dotyczące tego projektu wraz z plikami .