Relacja z wykładu o Parlamencie Europejskim w Trzciance

W dniu 6 lutego 2019 r. w Trzciance odbył się wykład prof. Zdzisława Kędzi i dr. Antoniego Rosta, prawników i konstytucjonalistów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, „Parlament Europejski – przedstawicielstwo obywateli Unii Europejskiej”.

Publiczności nie było zbyt wiele – liczba uczestników nie przekroczyła 20 osób. Był wśród nich burmistrz Trzcianki, Krzysztof Jaworski. Bezpośrednio przed wykładem pojawił się przedstawiciel trzcianeckiej TV kablowej i przeprowadził krótką rozmowę z prelegentami.

Wykład był prowadzony w bardzo sympatyczny sposób, praktycznie z zupełnie zniesionym dystansem między prowadzącymi a słuchaczami. W pierwszej części prof. Kędzia mówił o wartościach i celach Unii Europejskiej oraz o strukturze i zadaniach instytucji unijnych. Z tych treści wyłaniała się jasna konkluzja o tym, jak bardzo Unia jest potrzebna Polsce i całej Europie. Ważnym punktem była wypowiedź o integracji UE, której liderowania podejmują się aktualnie Niemcy i Francja, a dla której jedyną alternatywą jest rozpad, bo nie można w tym procesie zatrzymać się w miejscu. W drugiej części dr. Rost przybliżył słuchaczom strukturę Parlamentu Europejskiego oraz zasady obowiązujące przy wyborach. Spotkanie zajęło niecałe 2 godziny.

Joanna Matuszewska

zdj. Lech Budniak