Spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem w Poznaniu

W poniedziałek 21 stycznia 2019 r. odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem, byłym ministrem w rządzie Donalda Tuska, w związku z promocją jego książki „Państwo teoretyczne”.

Oczywiście rozmawialiśmy o książce Pana Ministra. Ale nie tylko. Bartłomiej Sienkiewicz odpowiadał na nasze pytania i dzielił się swoimi przemyśleniami o sytuacji politycznej w Polsce w przeszłości, teraz i w przyszłości. Nasz gość dawał wyraz swojemu zaniepokojeniu stanem państwa. I nie ograniczał się w swojej krytyce wyłącznie do ostatnich 3 lat. Wskazywał pola, na których już wcześniej pojawiały się niedociągnięcia i błędy. Ze smutkiem mówił o zaniedbaniu edukacji obywatelskiej w całym okresie III RP. Mówił o konieczności przeprowadzenia reformy sądownictwa i prokuratury, o stosunkach państwo – Kościół. O tym, co stanowi o charakterze liberalizmu. Rozmawialiśmy też o przyszłości Polski. Bartłomiej Sienkiewicz podkreślał, że aby wygrać wybory konieczne jest przekonanie do zmiany zdania umiarkowanych wyborców PiS. Mówił o tym, że nawet gdy uda się obecnej opozycji wygrać wybory, konieczne będzie ułożenie relacji, porozumienie, odbudowanie wspólnoty z obecnymi wyborcami PiS. Oczywiście w dyskusji nie mogło zabraknąć aktualnego i bolesnego tematu zabójstwa Prezydenta Pawła Adamowicza. Pod koniec spotkania obecny na nim Andrzej Białas, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, zwrócił się do nas z apelem o aktywność obywatelską i udział w zbliżających się wyborach do rad osiedli.

Poruszonych tematów było o wiele, wiele więcej. Zachęcam więc wszystkich, którzy nie mogli wziąć udziału w tym spotkaniu do obejrzenia transmisji fb na profilu prowadzącego spotkanie Andrzeja Zimowskiego: https://www.facebook.com/andrzej.zimowski/videos/10217638468254776/

Sala w Delcie była pełna, a spotkanie – bardzo udane: merytoryczne, a jednocześnie wciągające. Spostrzeżenia Bartłomieja Sienkiewicza okazały się być interesujące i wnikliwe zapewne dzięki temu, że ma on wyjątkowe spojrzenie na sytuację polityczną w Polsce, zarazem jako były uczestnik życia politycznego i patrzący z boku analityk.

W spotkaniu wzięli udział nie tylko KOD-erzy, ale także wiele innych osób, wśród nich przynajmniej kilku młodych, którzy także zabierali głos. Pytań było tak wiele, że spotkanie mogłoby trwać jeszcze długo.

Na zakończenie Bartłomiej Sienkiewicz podpisywał egzemplarze swojej książki “Państwo teoretyczne” i  każdy, kto chciał, zyskał autograf autora oraz mógł z nim zamienić kilka słów na osobności.

Joanna Darecka

zdj. Waldemar Andrzej Jóźwiak