Spotkanie z prof. Marcinem Matczakiem -9 kwietnia 2018 r.

Poznań, 10 kwietnia 2018 roku. Ósma rocznica tragedii, wypadku lotniczego, w którym zginęło dziewięćdziesiąt sześć osób – naszych rodaków. Odbywają się różne uroczystości dla zachowania w pamięci pasażerów i załogi samolotu.
Ale, chciałbym również powrócić do wydarzenia , które powinno być napisane dużymi literami, albowiem, było to WYDARZENIE. Gościliśmy w Poznaniu Profesora Marcina Matczaka, teoretyka i praktyka prawa. Spotkaliśmy się w gościnnych progach tzw Delty, przy ul. Towarowej 35, gdzie cyklicznie odbywają się wykłady Latającego Uniwersytetu Demokracji. Tym razem, zaprosiliśmy Profesora, jako Grupa Lokalna Poznań, traktując to, jako wejście aktywnych ludzi Poznania, członków zrzeszonych i wolnych szarych ludzi, na rynek medialny, społeczny i kulturalny. Pamiętając o haśle-„KOD łączy, nie dzieli” , chcemy po prostu, skutecznie i oddolnie działać w imię podstawowych wartości.
Profesor Marcin Matczak, w sposób, przyznam niezwykły, bo przystępny i energetyczny przybliżył nam, sposób postrzegania prawa, konstytucji i metod psucia tychże. Niby wszystko widzimy, słyszymy i właściwie oceniamy, ale profesor z żelazną logiką, uporządkował nasze postrzeganie prawa.
I, tak, odwołując się do filmów Barei, przywołał scenę z szatni i słynne ..” i co mi pan zrobi ?” aby wytłumaczyć nam bezsens regulaminu szatni, niezgodnego z ogólną zasadą, iż właśnie szatnia istnieje po to, aby chronić nasze odzienie. Ten „śmieszny” przykład jest metaforą do wyrywkowego stosowania prawa, konstytucji, przez obecnie rządzących.
Dalej mówca porównał Konstytucję RP, do dzieła Mickiewicza „Pan Tadeusz” – i znowu, gdyby wyrzucić cały wstęp, to reszta straciłaby jakikolwiek sens. I tak jest z traktowaniem naszego podstawowego aktu prawnego – NIE WOLNO wybiórczo traktować poszczególnych zdań czy ustępów, bo jako wyrwane z całości pozwalają dokumentnie psuć całość. A to w sposób szczególny upodobali sobie państwo Ziobro, Jaki, czy Andrzej Duda.
Zgodność z Konstytucją, to odwoływanie się do CAŁOŚCI, a nie do jej elementów, więc to co robi rząd z tzw. reformą prawa, jest NIEZGODNE z Konstytucją.
Gość płynnie przeszedł do pytania dlaczego tak wiele osób popiera rządzących, czyli bardziej społecznej analizy tego co się dzieje w Polsce. Przede wszystkim PiS podzielił przemyślanie i celowo Polaków na dwie połowy, wykorzystując znane socjotechniki „dziel i rządź”– wykorzystując naturalną chęć przynależności do grupy( ja deklaruję bycie gorszym sortem), pokazywanie wspólnego wroga, wywoływanie strachu, atrakcyjność złej wiadomości, wywołanie w ludziach osobowości autorytarnej i co za tym idzie, elementów masochistycznych i sadystycznych (przykład hitlerowskich Niemiec).
PiS wykorzystał fakt pewnej stabilizacji, dobrobytu, nieświadomość młodzieży, że o niektóre dobra trzeba było walczyć (wolność słowa, paszport, dostępność towarów) i wykorzystał drzemiące w ludziach autorytarne cechy i umiejętnie nimi manipuluje.
Konstytucja RP, uważana w świecie za jedna z lepszych, a preambuła to kwiat demokratycznego państwa prawa, jest emanacją liberalizmu, do którego się przyzwyczailiśmy i traktujemy jako coś nabytego na zawsze. Konstytucja daje wolność, przestrzeń dla ludzi wolnych o otwartych umysłach, niestety w społeczeństwach są ludzie którzy nie umieją z tej wolności korzystać i czekają na kogoś kto im życie poukłada. Na koniec wykładu, Profesor zaproponował debatę na tematy prawa i jego dewastacji, a także społeczno psychologiczne- „ Czy mamy pomysł na Polskę? Co mamy do zaproponowania?”
Pierwsze życzenia złożyła , Aleksandra Banasiak, bohaterka poznańskiego Czerwca 56, która zażądała aby nasz Gość był widoczny w mediach codziennie – wywołało to wielki aplauz. Równie ciepło o Profesorze wyraził się nasz kolega Marian Dźwinel.
Nastąpiła seria pytań z sali i kilka z nich utkwiło mi w pamięci. Pytanie o prawybory i „imposibilizm” w debacie o Polsce, zadane przez Krzysztofa Podemskiego. Joanna Jaśkowiak zapytała, jak uporządkujemy bałagan prawny po rządach PiS-u, jak przymusić nowa władze do naprawy tego? Ciekawe pytania zadał polski Palestyńczyk Mahmud, czy rodowity Niemiec i przyjaciel Polski oraz jeszcze kilku rozmówców.
Zapraszam Państwa do obejrzenia transmisji w grupie KOD Grupa Lokalna Poznań czy KOD- Video, aby w całości zapoznać się z niezwykle ciekawym spotkaniem.
Wczoraj podziękowałem wszystkim którzy przyczynili się do udanego spotkania, a dzisiaj powtórzę – Panie Profesorze, najserdeczniej dziękuję w imieniu Grupy Lokalnej i swoim, za przybycie do nas i podzielenie się tak ważnymi spostrzeżeniami, w tak niezwykły sposób. Dziękuję!
Podpisuje się jako AZ, i nie jest to, bynajmniej, Armia Zbawienia!

Tekst: Andrzej Zimowski
Foto: Waldemar Andrzej Jóźwiak

30515865_1703942232994377_1052526590555631729_n 30595314_1703942972994303_908459420469912268_n 30531562_1703941989661068_703635923670225207_n 30531247_1703942736327660_814361081391261552_n