ZaKODowany namiot KOD_Kujawsko-Pomorskie – 7.08.2016

Wespół zespół
Kujawsko Pomorskie i Północna Wielkopolska

Na 13- hektarowym obszarze Muzeum Ludowego w Osieku nad Notecią / pow. pilski/, spotkały się w niedzielę, dwie sąsiadujące ze sobą grupy Komitetu Obrony Demokracji: „Północna Wielkopolska” i „Kujawsko Pomorskie”.
Przyłączając się do otwartej imprezy, kończącej letni sezon turystyczny, wspólnie wzięli udział w zwiedzaniu tego unikatowego obiektu. Uczestniczyli w pokazach zajęć wiejskich i domowych rodem z XVIII i XIX w, potraw kuchni regionalnej i wielu innych atrakcji.
Sami, przed głównym wejściem do skansenu, rozbili wspólny, KOD- owski namiot, który przybywający na imprezę gromadnie odwiedzali. Czekały tam na nich: pięknie wydana Konstytucja RP, kujawsko – pomorskie wydawnictwo „Drugi Sort”, ulotki obydwu grup, chorągiewki, przypinki i nade wszystko możliwość rozmowy, na temat bieżących problemów politycznych, które nurtują na co dzień myślących Polaków. Można było otrzymać druk deklaracji wstąpienia w szeregi Komitetu Obrony Demokracji.
KOD-owcy nie zapomnieli o dzieciach. Przygotowali dla nich mnóstwo słodyczy i możliwość popisania się umiejętnością rysowania. W tych ramach, powstał „Pociąg do Demokracji” w postaci narysowanych przez milusińskich – na osobnych kartkach – kolorowych wagoników, a na każdym duży napis: „Demokracja”.

Dla członków obydwu grup: Północna Wielkopolska” i Kujawsko Pomorskie, wydarzenie miało swój wymiar symboliczny. Spotkali się bowiem na styku dwóch różnych województw, pokazując, że żadna granica nie jest dostateczną przeszkodą, by w porozumieniu i pełnej zgodzie pracować, wspólnie pokonywać trudności, pomagać sobie i dobrze spędzać razem czas. Na horyzoncie – w ramach dalszego zacieśniania więzi – rysują się następne wspólne inicjatywy. Brawo my.

 

Jolanta Pędziwiatr

foto – Janusz Wittkod-kujawsko-pomorskie