Zapraszamy na pokaz filmu Dworzec Gdański

W związku z Obchodami 50-tej Rocznicy Marca’68 Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska zaprasza na seans filmu „Dworzec Gdański” i spotkanie z jego reżyserką, Marią Zarz-Koczanowicz oraz przedstawicielem Pokolenia’68, Lechem Raczakiem.

Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Podemski.

Seans filmu i dyskusja po nim odbędą się w środę, 7 marca 2018 r., o godz. 18:00, w Domu Tramwajarza (dawne kino „Amarant”) przy ul. Słowackiego 19/21 w Poznaniu.

„Dworzec Gdański” to film dokumentalny z 2007 r., w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, na podstawie scenariusza i wywiadów przeprowadzonych przez Teresę Torańską.

W latach 1968-69 władze PRL zmusiły do opuszczenia kraju około 15.000 osób pochodzenia żydowskiego. Dla większości z nich warszawski Dworzec Gdański, z którego odchodziły pociągi do Wiednia (zwykle pierwszego przystanku na ich emigracyjnym szlaku) stał się symbolem wygnania i upokorzenia. „Marcowi emigranci” spotykają się co kilka lat w izraelskim kurorcie Aszkelon. Wszyscy mówią po polsku bez śladu obcego akcentu, wszyscy kultywują polskie zwyczaje. Teresa Torańska rozmawia z kilkoma spośród rozsianych po świecie emigrantów. Różne miasta, wykształcenie, środowiska, życiorysy; kiedyś – sprowadzeni do wspólnego mianownika „wrogów Polski Ludowej”. Ich opowieści towarzyszą odnalezione filmy i fotografie.

Maria Zmarz-Koczanowicz to autorka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, spektakli Teatru TV, laureatka wielu nagród. Ukończyła malarstwo na ASP we Wrocławiu oraz reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Rozgłos przyniósł jej dokument “Jestem mężczyzną” (1986) oraz obsypany nagrodami “Urząd” (1986). Przez lata tworzyła filmowe portrety wielu znanych Polaków, m.in. Leszka Kołakowskiego, Czesława Miłosza i Jerzego Grotowskiego. Głośne były jej dokumenty “Dworzec Gdański” (2007) oraz biograficzna “Wiera Gran” (2011). Wykłada na wydziale reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W latach 2008-2016 prodziekan Wydziału Reżyserii (culture.pl/pl/tworca/maria-zmarz-koczanowicz).

Lech Raczak – urodzony w 1946. Reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych, teatrolog. Współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia (1964), w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kierownik artystyczny i reżyser wszystkich przedstawień tego zespołu. W latach 1995-98 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był też dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu; od 2003 jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006, przedstawienia dla Centrum Kultury Zamek i Festiwalu Malta) i we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Miniatura w Gdańsku, Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Nowy w Łodzi i Teatr Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, z którym jest aktualnie najbliżej związany). Łącznie wyreżyserował prawie 70 przedstawień, jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka przedstawień L. Raczaka zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W roku 2012 ukazała się trzytomowa edycja „Pism teatralnych” (http://www.orbistertius.pl/lech-raczak/).

Serdecznie zapraszamy!

Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska